Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Raciborzu

Polecane linki

 

 

Drogi Rodzicu! Masz problem jak wytłumaczyć swojemu małemu dziecku obecną sytaucję  pandemii koronawirusa COVID -19?  W poniższym Linku znajduje się krótki film, który Ci w tym pomoże. 

 

 https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM&t=9s

 

Zamieszczamy również link do darmowej książeczki o koronawirusie, dedykowanej dla najmłodszych i starszych dzieci. Książeczka w przystępny sposób pomaga dziecku zrozumieć otaczającą sytuację. Może stać się pomocna w obniżeniu niepokoju i napięcia u dziecka poprzez dostęp do informacji dostosowanych do jego możliwości percepcyjnych.     

                                                       

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

 

 

Polecamy również bajkę terapeutyczną „Jeżyk zostaje w domu” autorstwa psycholog i nauczycielki języka polskiego Marty Mytko. Opowiada ona historię tytułowego jeżyka, który z powodu wirusa został w swojej norce. Bajka zawiera dodatkowo list do rodziców oraz komentarz psychologa i psychoterapeutki dziecięcej Aleksandry Salwy wraz z propozycją ćwiczeń do wykonania z dzieckiem w domu.

 

https://dzieciecapsychologia.pl/jezyk-bartek/

 

 

Pomocne artykuły:

 

Kilka słów na temat ogromnych korzyści dla dziecka, jakie przynosi czytanie bajek. 

 

To nie tylko bajki, to bajki!

images bajki czytane

Opowieści, bajki i legendy są naszymi towarzyszami od niepamiętnych czasów. Od zawsze barwne historie przyciągał rzesze ludzi, w tym oczywiście dzieci. Jakie bajki mają znaczenie dla rozwoju dziecka? Czy w obecnym czasie opowieści czytane, mówione, mogą być całkowicie zastąpione przez bajki animowane?

Bajki są jednym z pierwszych spotkań dziecka z kulturą i źródłem informacji o życiu. Dzieci mają stosunkowo ograniczone pole możliwości do poznawania świata, a już na pewno do odkrywania go w zrozumiałym dla siebie języku. Jednym z takich bliskich im okien na świat są bajki. To one instruują dzieci o tym, co wolno, a czego nie wolno, mówią o konsekwencjach różnych decyzji. Nie bez powodu większość bajek zawiera przesłanie, które jest swego rodzaju instruktażem postępowania w różnych sytuacjach. Przez tę właśnie cechę dzieci uczą się także moralności.

Inną, ważną cechą bajek jest możliwość wejścia w czyjeś buty, czyli dostrzeżenia i zrozumienia perspektywy innych osób, poprzez pokazanie im przeżyć bohaterów. Dzięki temu bajki uczą dzieci rozumienia innych oraz empatii.

Czytanie i opowiadanie dzieciom bajek rozwija ich wyobraźnie znacznie bardziej niż podawanie im gotowych obrazów za pomocą animacji. A wyobraźnia nie przyczynia się jedynie do bujania w obłokach, ale także rozwija kreatywność. Oprócz wyobraźni dzieci, którym czytane lub opowiadane są bajki - znacznie bardziej poszerzają swoje słownictwo i zdolności językowe, niż gdy jedynie oglądają bajki.

Bajki mają także terapeutyczne właściwości, gdyż pozwalają dzieciom w bezpieczny dla nich sposób przeżyć wraz z bohaterami opowieści doświadczane przez nich emocje. Dzieci mogą zobaczyć, co czuł bohater opowieści i utożsamić się z tym. Mogą również prześledzić jak poradził on sobie z daną sytuacją, co może im pomóc samemu rozwiązać własne, podobne problemy. Dobranie bajki, która opowiada o podobnym dziecku przeżywającym podobne problemy jest tutaj kluczowe. Im bardziej zbliżony do dziecka jest bohater i opisywana sytuacja, tym bardziej dziecko może utożsamić się z nim, a co za tym idzie, odnaleźć w opowieści zrozumienie i rozwiązanie dla swoich trudności. Warto jest w tym miejscu porozmawiać z dzieckiem, o tym jak ono tę bajkę rozumie, co przeżywał bohater i jak sobie poradził.

Jeśli więc chcemy, aby nasze dziecko rozwijało się pod względem empatii, wyobraźni, moralności oraz kompetencji językowych, czytajmy mu bajki. Pomogą one także zawiązywać głębsze więzi z dzieckiem oraz przepracowywać z nim przeżywane przez niego trudne emocje. Tym samym dają możliwość do rozwoju relacji między rodzicem a dzieckiem, która może w przyszłości zaowocować. Nie musimy odrzucać bajek animowanych, pamiętajmy jednak o tym by nie zastąpiły one całkowicie bajek czytanych lub opowiadanych.

 

przygotowała: Julia Szreder 

 

 

Jak to wszystko się zaczęło?                            

(opowiadanie dla najmłodszych)

 

 

Drobinek myje rce

 

 

Drobinkowo było drobnym miasteczkiem, w którym mieszkał Drobinek z mamą, tatą i siostrą Drobineczką. W Drobinkowie żyło się beztrosko i wesoło. Co rano mama robiła całej rodzince śniadanie, które jedli wspólnie. Następnie tato jechał do pracy, a mama zaprowadzała Drobinka do szkoły, a Drobineczkę do przedszkola. W szkole Drobinek spotykał się ze swoimi kolegami Tycinkiem i Maluśkiem. Drobinkowi nie zawsze chciało się uczyć, ale uwielbiał spędzać przerwy ze swoimi przyjaciółmi. Razem bawili się w „tyciego berka” i „malusiego chowanego”. Drobinek był najlepszy w tyciego berka, bo biegał szybciej od swoich kolegów. Po szkole, gdy mama odbierała Drobinka przechodzili zawsze koło placu zabaw. Drobinkowi i Drobineczce codziennie udawało się uprosić mamę o „minutkę z drobnym haczykiem” zabawy na zjeżdżalni i huśtawce. Często po drodze odwiedzali także sklep Drobinkę. Po powrocie do domu wspólnie jedli obiadek, w czasie którego każdy opowiadał, co się dziś u niego działo. Następnie Drobinek wspólnie z mamą odrabiał lekcje, jadł kolacje i szedł do łóżeczka. Tak to wyglądało dzień w dzień, tydzień w tydzień, no może z drobniutkim wyjątkiem weekendów, które rodzina spędzały na odwiedzinach u babci i dziadka. Jednak pewnego dnia wszystko się zmieniło… Najpierw Pan w telewizji w wieczornym wydaniu Dziennika Drobinkowa powiedział coś o jakimś zakorzenieniu wirusem, tak przynajmniej zrozumiał to Drobinek. Doszło do niego w Tycinkowie, miejscowości obok Drobinkowa.

- Mamo! Co to jest zakorzenienie wirusa? – spytał Drobinek.

- Och Kochanie! Chodzi Ci chyba o zakażenie wirusem, nie zakorzenienie. – powiedziała mama ze śmiechem.

- Co za różnica. – powiedział Drobinek wzruszając ramionami.

- Zakorzenić można drzewo, a zakażenie oznacza, że wirus wszedł do czyjegoś organizmu i ktoś przez to zachorował. – wyjaśniała mama.

- Mamo, ale jak on wszedł w kogoś? Przecież to niemożliwe. – spytał Drobinek zaniepokojony.

- Wirusy są bardzo malutkie, tak małe, że nie widzimy ich gołym okiem. Mogą wejść przez nos albo buzie. Później rozmnażają się, tak, że jest ich bardzo dużo i atakują narządy w naszym ciele. – tłumaczyła dalej mama.

- To straszne! – zawołał przerażony Drobinek.

- Spokojnie, jak ktoś jest chory to musi długo odpoczywać, leżeć w łóżeczku, nie wychodzić z domu, dostaje lekarstwo i zwykle wraca do zdrowia – uspokajała mama.

- To tak jak wtedy, gdy miałem anginę? Dziwne, że o tym mówią w telewizji. Ze mną nikt nie robił wywiadu jak byłem chory. – poskarżył się Drobinek.

- Trochę podobnie. – powiedziała mama śmiejąc się. - Ale ten wirus jest trochę inny. Jest nowy i jeszcze nie wiadomo jak go leczyć – dodała.

Następnego dnia w szkole Pani Maciupeńka powiedziała nam o tym, że musimy uważać na swoje zdrowie i żeby często myć ręce mydłem, bo wirus nie lubi się myć. Powiesiła nawet o tym kolorowy plakat i pokazała jak mamy to robić. Powiedziała nam też, żebyśmy uważali na swoje zdrowie, a przy kichaniu zakrywali buzie. Tego dnia wszystko byłoby całkiem normalnie, oprócz pana z telewizji, który znów opowiadał o kolejnych zarażeniach wirusem. W kolejnych dniach w szkole przestały się odbywać normalne zajęcia. Na początku się z tego cieszyliśmy, bo było więcej czasu na wygłupy. Pewnego wieczora mama przyszła do mnie jak zwykle przeczytać mi bajeczkę na dobranoc. Jednak tym razem zamiast czytać najpierw książeczkę, usiadła na łóżku i zaczęła ze mną rozmowę.

- Dostałam informację z twojej szkoły, że od jutra szkoła będzie zamknięta. – zaczęła mówić mama.

- Jak to? Przecież jeszcze chyba jest daleko do wakacji? Nie będzie lekcji? – wyskoczyłem z łóżka zasypując mamę tysiącem pytań.

- Spokojnie – powiedziała mama z uśmiechem. – Na tyle pytań nie mogę odpowiedzieć na raz. Opowiem ci wszystko, co wiem, a jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania, to mi je później zadasz. Ok? – spytała mama kładąc mi rękę na ramieniu.

- Dobrze. – odpowiedziałem siadając powoli.

- Słyszałeś troszkę o tej nowej chorobie? – zaczęła wyjaśniać mama.

- Tak, nawet pani Maciupeńka nauczyła nas jak myć ręce. Pokazać Ci? – przerwałem mamie.

- Już mi pokazywałeś Kochanie. – powiedziała mama ze śmiechem. – Tym nowym wirusem można się bardzo łatwo zarazić, dlatego właśnie należy dokładnie myć ręce i zakrywać buzię przy kichaniu. Powinniśmy też unikać kontaktu z dużą ilością ludzi. Wirus łatwo przechodzi między jedną osobą a drugą. W szkole jest dużo osób, więc jest tam duże ryzyko zarażenia się. Dlatego szkołę na ten czas zamknięto.

- To jak teraz nie ma szkoły, to czy będę mógł codziennie wychodzić na podwórko z Tycinkiem i Maluśkiem? W końcu jest już wiosna. – zapytałem.

- Niestety, nie bardzo Drobinku. Na placu zabaw jest bardzo dużo osób i też można się tam zarazić. – wyjaśniała mama.

- Ale będę bardzo, bardzo ostrożny. – próbowałem ją przekonać.

- Drobinku, z wirusem nie ma żartów. On jest tak malutki, że nie możemy go upilnować, dlatego trzeba bardzo na niego uważać. – tłumaczyła mama.

- No, dobra. – odpowiedziałem zrezygnowany. - A ty i tato będziecie chodzić do pracy? – zapytałem po chwili.

- Ja nie będę jeździła do pracy, tylko pracowała przez Internet, zdalnie. A tato jest policjantem więc musi pilnować bezpieczeństwa w mieście. – powiedziała mama.

Z początku nie było mi tak szkoda, że nie pójdę do szkoły. Jednak nie bardzo podobał mi się pomysł pozostania w domu. Na dworze słonko świeciło coraz dłużej i tak bardzo zachęcało do pójścia na plac zabaw. Jednak najbardziej brakowało mi zabaw z moimi kolegami. Co prawda dzwoniliśmy do siebie każdego dnia i rozmawialiśmy, ale w ten sposób nie da się pobawić w tyciego berka, czy malusiego chowanego. Lekcje odbywały się co dzień, ale nie w szkole tylko przez Internet. Dziwnie było oglądać jak pani Maciupeńka prowadzi lekcje na ekranie komputera. Jednak po jakimś czasie dało się do tego przyzwyczaić. A jak ktoś czegoś nie wiedział, to zawsze można było ją dopytać i wszystko dokładnie tłumaczyła.

 

 

Sposób na nudę 

(kolejna część opowiadania)

 

Drobinek patrzy w okno

 

 

Jednak najgorsze było to siedzenie w domu, bo co tu robić tyle czasu w domu. Można się chyba zanudzić na śmierć. Na początku nie było tak źle. W końcu miałem dużo czasu na budowanie z klocków. Zbudowałem największą jaką da się zbudować wieżę i nawet rodzice pozwolili mi jej nie sprzątać przez parę dni. Przeczytałem wszystkie swoje komiksy. Oglądałem moje ulubione bajki. Jednak po jakimś czasie skończyły mi się pomysły na to, co mógłbym zrobić, a wcześniejsze zajęcia zaczęły mi się nudzić. Pewnie, gdyby nie to, że miałem dużo lekcji na komputerze i zadań do zrobienia całkiem bym się zanudził. Jednak duża ilość nauki wcale mnie nie pocieszała. Chyba nikt nie lubi się cały czas uczyć. Gdy tak siedziałem przy oknie patrząc na pustą ulicę i głośno wzdychając do pokoju weszła Drobineczka.

- Co robisz? – zapytała mnie młodsza siostra.

- Nudzę się. – odpowiedziałem patrząc wciąż przez okno.

- A jak w to się bawi? – spytała zaciekawiona Drobineczka.

- W to się niestety nie bawi i to wcale nie jest takie fajne. Nudzi się wtedy, gdy nie ma się co robić. – odpowiedziałam spoglądając na nią.

- Jak tego nie lubisz, to po co to robisz? – zapytała mnie siostra patrząc na mnie ze zdziwieniem.

- Bo nie wiem, co mógłbym zrobić. – odpowiedziałem nieco zasmucony.

- To pobaw się ze mną! – zaproponowała Drobineczka.

- Ale w co? Wiesz, że nie lubię bawić się lalkami, ani misiami. – powiedziałem.

- Hmm to już nie wiem, w co – stwierdziła siostra.

- Z Tycinkiem i Maluśkiem zwykle bawiliśmy się w „tyciego berka”. – odpowiedziałem po chwili zastanowienia.

- Zagrajmy w to! – z entuzjazmem zawołała Drobineczka.

Już po chwili goniłem siostrę po pokoju. Bardzo szybko ją złapałem. Za to Drobineczka nie umiała mnie złapać, byłem dla niej za szybki. W końcu cała zadyszana potknęła się o dywan i upadła na podłogę.

- Auuu! – wrzasnęła z bólu Drobineczka.

- Co się stało? - zawołała zaniepokojona mama z innego pomieszczenia.

- Nic takiego. – odpowiedziałem jej nieco wystraszony, pomagając wstać Drobineczce.

Po chwili do pokoju weszła mama. Przytuliła zapłakaną Drobineczkę, otarła jej łzy i podmuchała stłuczone kolanko. Oczywiście musieliśmy się wytłumaczyć, że to przez zabawę w „tyciego berka”. Bałem się, że mama będzie na mnie zła z tego powodu, jednak wcale się nie denerwowała.

- Chyba się wam trochę nudzi? – zapytała mama.

- Nawet bardzo. – odpowiedziałem mamie. Drobineczka tylko cicho przytaknęła.

- Hmm, chyba mam na to radę. – powiedziała tajemniczo mama.

- Jaki masz pomysł? – zapytałem równocześnie z Drobineczką.

- Zaraz się dowiecie. Potrzebna nam będzie duża kartka, farby, mazaki i kredki. – odpowiedziała mama niewiele zdradzając.

Szybko przynieśliśmy potrzebne materiały do pokoju i czekaliśmy na dalsze propozycje mamy.

- Co robimy? – zapytała Drobineczka.

- Teraz każdy z nas niech pomyśli o tym, co chciałby zrobić w najbliższym czasie i co można zrobić razem w domu. Możemy to napisać lub narysować na tej olbrzymiej kartce, a potem powiesimy ten plakat pełen pomysłów i spróbujemy zrealizować każdy pomysł. – powiedziała mama.

- Ale super pomysł! – zawołaliśmy jednogłośnie.

Od razu zabraliśmy się do roboty. Ja namalowałem zabawę autami, rysowanie komiksów, zabawy z piłką i oczywiście „malusie chowanego”. Drobineczka narysowała zabawę w dom, piknik, szkołę, sklep oraz koniki, misie i lalki. Mama narysowała wspólne gotowanie, pieczenie ciasteczek, taniec, granie w planszówki, kalambury oraz zrobienie teatrzyku. Gdy tato wrócił do domu po pracy też dopisał swoje pomysł: majsterkowanie, szachy, ćwiczenia i zabawę w Indian. Zrobiła się z tego naprawdę długa lista. Plakat powiesiliśmy na drzwiach do mojego pokoju. Wszyscy stanęliśmy przed drzwiami i podziwialiśmy wspólne dzieło.

- To od czego zaczynamy? – zapytał tato.

- To może od rysowania komiksów. – zaproponowałem.

- Nie, lepiej od koników. – powiedziała Drobineczka.

- Zabawa w koniki jest nudna. – nie zgodziłem się z siostrą.

- Nie prawda. To komiksy są nudne. – stwierdziła oburzona siostra nieco podniesionym głosem.

- Proponuje żebyśmy wypróbowali każdy z pomysłów, który jest napisany na plakacie. A dopiero potem będziemy mogli stwierdzić, czy dany pomysł nam się podoba bardziej, czy mniej. Ja na przykład boję się, że jak będę piekł ciasteczka, to wszystkie przypalę. Jednak chciałbym spróbować, bo może akurat polubię zabawy w kuchni. – powiedział tato. – Co wy na to, żeby wypróbować każdy z tych pomysłów? – zapytał po chwili.

- Myślę, że to dobry pomysł. – zgodziła się mama.

- No dobra. – dałem za wygraną. Drobineczka też przytaknęła głową.

Odtąd codziennie testowaliśmy inne pomysły. Co ciekawe okazało się, że wiele zabaw, które wydawały mi się z początku nudne okazały się całkiem fajne. Bardzo polubiłem zabawę w Indian i szachy , które zaproponował tato. Dużą przyjemność sprawiało mi pieczenie i gotowanie z mamą. A najbardziej to, że później jedliśmy wszyscy razem te pyszności. Nawet zabawa w koniki okazała się być całkiem fajna. Dołączyłem do niej moje ludziki z lego i klocki, z których budowałem dla koników stajnie. Drobineczka, tato i mama też się świetnie bawili w moje zabawy. Podczas niektórych zabaw powstawały nowe pomysły. Dorysowywaliśmy każdy z nich na plakat, a później próbowaliśmy nowych zabaw. Mama miała naprawdę genialny pomysł na nudę z tym plakatem.

 

 

 

 

 

Lekcje na odległość

(kolejna część opowiadania)

 

Drobinek ma lekcje

 

 

W tym czasie, gdy nie chodziliśmy do szkoły pani Maciupeńka kontaktowała się z nami przez Internet. Prowadziła lekcje ze swojego domu, a każdy z nas oglądał ją u siebie na ekranie monitora. Było to dość zabawne szczególnie, gdy mieliśmy wirtualny w-f. Każdy ćwiczył i rozgrzewał się u siebie w domu na macie lub dywanie. Nie można było jednak niestety pograć w nogę, siatę, zbijaka czy w dwa ognie. Na zajęciach plastycznych malowaliśmy różne prace i potem wysyłaliśmy ich zdjęcia pani. Było fajnie, ale nie można już było się tak porównywać z kolegami. Szczególnie zabawnie było, gdy próbowaliśmy śpiewać na lekcji muzyki. Jednych było słuchać szybciej a innych później i robił się z tego śmieszny hałas. Jednak były też takie zajęcia, które nie były dla mnie takie zabawne. Najgorsza była matematyka. Pani Maciupeńka wszystko nam dokładnie pokazywała, jednak nie zawsze była możliwość zapytania o to jak coś się liczy. Przez to często miałem problem ze zrozumieniem jak wykonać zadanie. Ciężko było też odpowiadać na pytania pani, gdy inni słuchali. Bardzo mnie to stresowało. Jednak najgorzej było pewnego dnia, gdy Internet mi się zaciął i nie słyszałem, co pani Maciupeńka mówi. Tato pomógł mi naprawić połączenie z Internetem, jednak przegapiłem przez to kilka minut lekcji.

 

- Jaki mamy wynik w tym przykładzie Drobinku? – usłyszałem zaraz po tym, jak w końcu udało się tacie ponownie połączyć z Internetem. Zatkało mnie i przez chwilę nic nie odpowiedziałem.

 

- Halo Drobinku? Co Ci wyszło w kolejnym przykładzie? – zapytała pani Maciupeńka ponownie.

 

- Ja nie, nie wiem. – wyjąkałem. – Aaaa w… w jakim pprzykładzie? – dopytałem jąkając się.

 

Dzieci wybuchnęły bardzo głośnym śmiechem. To było naprawdę okropne. Wybiegłem z płaczem z mojego pokoju zostawiając otwarty komputer. Pobiegłem do łazienki zamknąłem drzwi i głośno płakałem. Miałem wszystkiego dość. Po chwili usłyszałem ciche pukanie do drzwi łazienki.

 

- Drobinku, co się stało? – zapytała zmartwiona mama.

 

- Nic takiego. – powiedziałem dalej płacząc.

 

- Przecież słyszę, że płaczesz. – odpowiedziała mama. – Czy mogę wejść? – dodała.

 

Na początku nie chciałem wpuścić mamy, jednak gdy dłużej nalegała otworzyłem jej drzwi. Podeszła do mnie i przytuliła. Siedzieliśmy tak chwilkę, aż się uspokoiłem.

 

- Co się stało Drobinku? – zapytała mnie mama.

 

- No, bo ja nic nie umiem z tej matematyki. A do tego Internet mi się zawiesił i nie wiedziałem, co mówi pani Maciupeńka. Potem jak znów mi zaczął działać, to pani chciała żebym podał wynik w jakimś przykładzie, ale nie wiedziałem w jakim przykładzie. A później to inni zaczęli się śmiać, że nie wiem. To było okropne. Nie chcę wracać na tą lekcje! – skarżyłem się mamie.

 

- Powinieneś na nią wrócić. Pani Maciupeńka na pewno martwi się o to, dlaczego zniknąłeś. – tłumaczyła mama.

 

- Nie chcę tam wracać. Nie chcę żeby się ze mnie znowu śmiali. – powiedziałem stanowczo.

 

- Rozumiem Cię, nikt nie lubi jak ktoś się z niego śmieje. Myślę jednak, że oni nie śmiali się z Ciebie tylko z tej sytuacji. Zresztą twoi koledzy na pewno nie wiedzą, że miałeś kłopoty z połączeniem internetowym i to dlatego nie wiedziałeś, co powiedzieć. Chyba powinieneś im wyjaśnić co się stało, to wtedy cię zrozumieją. – stwierdziła mama.

 

- Może tak. Ale co jeśli ja naprawdę jestem głupi z tej matematyki? – zapytałem mamę.

 

- Nie jesteś głupi Drobinku. Każdy może czegoś nie wiedzieć. Gdy mamy jakieś wątpliwości, to trzeba pytać. Na pewno pani wszystko wyjaśni. – tłumaczyła mama.

 

- Nie chce jej przerywać kiedy tłumaczy i chyba nie widzi jak mam podniesioną rękę. – tłumaczyłem mamie mój problem.

 

- Na pewno jest jakieś wyjście. – powiedziała mama. – Chodź, powinieneś wrócić na lekcję.

 

- Pójdziesz ze mną mamo? – zapytałem.

 

- Tak, będę cię wspierać, ale to ty im wszystko opowiesz, dobrze? – odpowiedziała mama.

 

Przytaknąłem. Przetarłem jeszcze raz oczy i wraz z mamą wróciłem do mojego pokoju. Lekcja jeszcze trwała.

 

- O jesteś Drobinku! A już miałam dzwonić do Twoich rodziców. – zawołała z przejęciem pani Maciupeńka jak tylko zobaczyła mnie na ekranie.

 

- Martwiliśmy się o ciebie. – powiedział Tycinek.

 

- Co się stało? – zapytał zmartwiony Malusiek.

 

Opowiedziałem im o problemach z połączeniem internetowym. O tym, że przez to nie wiedziałem o jakim przykładzie mówi pani Maciupeńka. Mówiłem im też o tym, że zrobiło mi się bardzo przykro, gdy zaczęli się ze mnie śmiać. Wszyscy słuchali mnie w ciszy. Gdy skończyłem opowiadać, każdy mnie przeprosił. Pani Maciupeńka powiedziała, że jakby ktoś miał jakikolwiek i z czymkolwiek problem, to ma śmiało zadawać pytania.

 

- Moi kochani, zapamiętajcie: Kto pyta nie błądzi. – powiedziała pani Maciupeńka.

 

Od tego czasu, zawsze pytałem, gdy czegoś nie wiedziałem. A pani Maciupeńka zawsze nam wszystko wyjaśniała. Okazało się też, że więcej osób miało w czasie lekcji jakieś pytania, które bało się zadać. Po tej sytuacji wszyscy przestali się obawiać zadawania pytań.

 

 

 

Urodziny babci

(kolejna część opowiadania)

 

Drobinek - urodziny babci 1

Wszystkim nam brakowało co tygodniowych wizyt u dziadków. Stęskniliśmy się za barwnymi historiami i żartami, które opowiadał dziadek. Bardzo brakowało nam też pysznego rosołku i jabłecznika, które babcia zawsze przygotowywała na naszą wizytę. Nic też nie było nam w stanie zastąpić czasu spędzonego z dziadkami w ich ogródku. Kiedyś dużo pomagałem babci w sadzeniu i pieleniu roślin oraz koszeniu trawnika. Wszystkim nam było smutno, że w czasie wirusa, nie mogliśmy odwiedzać dziadków. Najsmutniejsza była jednak Drobineczka, która co tydzień płakała, że nie może pójść do babci.

- Mamo, kiedy pójdziemy do babci i dziadka? – pytała Drobineczka.

- Kochanie niestety nie możemy pójść do dziadków. – tłumaczyła mama. – Teraz, kiedy łatwo można się zarazić wirusem, musimy unikać kontaktu z innymi. Dziadek jest słaby i często choruje. Nie możemy go przypadkiem zarazić, bo będzie bardzo długo chorował. – wyjaśniała.

- Ale ja bardzo chcę odwiedzić babcię i dziadka. Nie dam im wirusa mamo! – mówiła ze łzami w oczach Drobineczka.

- Oj wiem Kochanie, że się za nimi bardzo stęskniłaś. Mi też ich bardzo brakuje. Może do nich zadzwonimy? – zaproponowała mama.

- Ale to nie to samo, nawet ich nie widać. – oponowała siostra.

- No, właśnie a dziadek to nawet nie za wiele słyszy przez telefon. Najgorzej, że nie możemy im nawet przekazać prezentu na urodziny babci. – włączyłem się w rozmowę.

- Chyba mogę na to coś zaradzić, żebyśmy się z babcią i dziadkiem mogli zobaczyć nie wychodząc z domu. – powiedział tato tajemniczo.

- Co zrobisz tato? – zapytała zaciekawiona Drobineczka.

- Tato chyba chce żeby dziadkowie łączyli się z nami przez Internet na kamerce. – domyślałem się.

- Dokładnie. Może to nie to samo, co wizyta, ale też można się razem zobaczyć. – powiedział tato.

- A co do urodzin babci, to myślę, że możemy przygotować jej wspólny prezent. Tato zrobi jej niespodziankę i zawiezie go do niej wraz z zakupami. – dodała mama.

- Tato dostarczysz babci laurkę ode mnie? – zapytała z nadzieją w głosie Drobineczka.

- Oczywiście, Drobineczko. Będę najlepszym dostawcom na świecie. – powiedział tato z uśmiechem.

- Dziękuje! – zawołała z radością Drobineczka, rzucając się tacie na szyję.

Drobineczka od razu pobiegła do pokoju, żeby przygotowywać laurkę dla babci. Wzięła czerwoną kartkę i zaczęła z niej wycinać duże serce. Nie chciałem być od niej gorszy więc postanowiłem, że zrobię coś wyjątkowego. Poszukałem na telefonie naszych zdjęć z babcią i dziadkiem. Było tam sporo wesołych zdjęć: jak piekliśmy z babcią ciastka, jak dziadek grał na akordeonie, jak dziadek przebrał się za Mikołaja i dużo innych.

- Co robisz Drobinku? – zapytał mnie tato.

- Szukam fajnych zdjęć z dziadkami, chciałbym im je wysłać. – powiedziałem tacie.

- Super pomysł! Może zrobimy z nich prezentacje dla dziadków? – zaproponował tato.

- To byłoby świetne! – zawołałem z radością. – tylko ja nie umiem za bardzo robić prezentacji. – powiedziałem już nieco smutniej.

- Ale przecież nie musisz jej robić sam. Chętnie Ci w tym pomogę. – powiedział tato.

- Byłoby super! – powiedziałem z uśmiechem na twarzy.

Razem z tatą usiedliśmy przed komputerem i zgraliśmy zdjęcia. Tato pomógł mi przygotować ładną prezentację, która opowiadała historię o naszych dziadkach. Dużo mi pokazał i wytłumaczył, a przy tym mieliśmy sporo śmiechu. Tato podłożył pod prezentację także ulubioną piosenkę babci. W międzyczasie Drobineczka przygotowała piękną laurkę, a mama zapakowała wcześniej przygotowany wazon dla babci. Tato wytłumaczył też dziadkom jak zainstalować i prowadzić rozmowy przez kamerkę. Dużo zajęło mu wytłumaczenie wszystkiego dziadkom, ale w końcu się udało. W dniu urodzin tato podrzucił pod drzwi dziadków zakupy wraz z prezentami. Gdy wrócił zadzwoniliśmy razem do nich i rozmawialiśmy przez kamerkę. Zaśpiewaliśmy babci sto lat i złożyliśmy jej życzenia. Dziadkowie bardzo się ucieszyli na nasz widok.

- Dziękuję Wam bardzo za przemiłą niespodziankę! – powiedziała babcia. – Bardzo podoba mi się wazon. Już wsadziłam do niego kwiatki z ogródka. Domyślam się, że tą piękną laurkę zrobiła Drobineczka, dziękuję Ci Skarbie. – dziękowała szczęśliwa babcia.

- Babciu to nie wszystko, mamy coś jeszcze dla Ciebie. – powiedziałem.

- Co takiego? – zapytała zaciekawiona babcia.

Przesłaliśmy dziadkom prezentację przez komputer. Babcia wzruszyła się oglądając nasze wspólne zdjęcia w prezentacji.

- Co się stało Babciu? Dlaczego płaczesz? – zapytała przejęta Drobineczka.

- To z radości Skarbie. Jestem szczęśliwa, że mam taką wspaniałą rodzinkę. Dziękuję Wam wszystkim za cudowne niespodzianki. – dziękowała babcia.

To była naprawdę fajna niespodzianka. Od tego czasu dzwoniliśmy przynajmniej raz w tygodniu do dziadków i rozmawialiśmy widząc się przez kamerkę.

 

 

Tęsknota za przyjaciółmi

(kolejna część opowiadania)

 

Drobinek - Lekcja Umilacza

 

Choć z nudą radziłem sobie już znacznie lepiej, to i tak bardzo brakowało mi moich przyjaciół: Tycinka i Maluśka. Tęskniłem za wspólnymi wygłupami, żartami i zabawami. Z mamą, tatą i siostrą było naprawdę miło, jednak z nimi nie jest tak samo jak z najlepszymi kumplami. Klasy też mi brakowało i wspólnych przerw. Niby mieliśmy codziennie kontakt w czasie zdalnych lekcji, jednak nie było wtedy czasu na wygłupy, zabawy i rozmowy. Miałem już pomału dość tego siedzenia w domu i marzyłem o tym, by pójść w końcu do szkoły.

- Mamo! Ile to jeszcze potrwa? – zapytałem pewnego dnia.

- Nie wiem, Drobinku. – powiedziała mama.

- Skoro ty nie wiesz, to chyba nikt nie wie… - stwierdziłem ze smutkiem.

- Niestety na razie nikt nie wie, kiedy lekarze i naukowcy znajdą sposób na tego wirusa. – wyjaśniała mama. – Musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać. – dodała.

- Mi się ta cierpliwość już chyba kończy. – stwierdziłem. – A najgorsze jest to, że nie wiem, kiedy zobaczę się z moimi przyjaciółmi… Tak bardzo mi ich brakuje! – dodałem ze łzami w oczach.

- Tęsknisz za nimi? – spytała mama obejmując mnie delikatnie.

- Nawet bardzo, bardzo. – powiedziałem wtulając się w mamę.

- Hmm pomyślę, co da się w tym temacie zrobić. – stwierdziła mama.

- Masz jakiś pomysł? – spytałem nieco ożywiony.

- Może tak. – odpowiedziała mama tajemniczo. - Muszę tylko porozmawiać z panią Maciupeńką. – wyjaśniła po chwili.

Tego samego dnia mama zadzwoniła do naszej nauczycielki. Niestety nie udało mi się nic podsłuchać, a mama też mi nie powiedziała o czym rozmawiała z panią Maciupeńką. Czekałem więc z niecierpliwością do następnej lekcji.

- Dzień dobry moi kochani uczniowie! Dziś mam dla was niespodziankę. Słyszałam, że stęskniliście się za sobą nawzajem. W związku z tym ogłaszam, że na każdej lekcji wychowawczej zrobimy sobie Lekcję Umilacza. – powiedziała następnego dnia pani Maciupeńka.

- Lekcja Umilacza? A co to takiego? – dopytywał Tycinek.

- To bardzo dobre pytanie. Co tydzień ktoś z Was pomyśli o tym, jak może umilić reszcie klasy tę lekcję. Może napisać list, opowiadanie, komiks o nas i naszej klasie. Może nas wszystkich narysować w jakimś fajnym miejscu. – wyjaśniała pani Maciupeńka.

- A jak ktoś nie umie ładnie rysować i pisać? – zapytała Malusia.

- To można nakręcić filmik, zrobić prezentację albo cokolwiek innego, co Wam przyjdzie do głowy. – tłumaczyła nasza nauczycielka.

- Ale super! To ja zrobię komiks o naszej klasie. – powiedziałem podekscytowany.

- O, a ja ulepię całą klasę z plasteliny! – zawołał Tycinek.

- No to ja narysuję nas wszystkich jak jesteśmy w naszej klasie. – powiedział z entuzjazmem Malusiek.

- A ja zrobię album ze zdjęciami z naszych wycieczek klasowych. – stwierdziła Malusia.

Nawzajem przekrzykiwaliśmy się naszymi pomysłami. A każdy z nich był naprawdę fajny.

- No dobrze moi kochani. Cieszę się, że pomysł wam się spodobał. Mam jeszcze jeden plan, to będzie taki mój umilaczek dla was. Zrobię wam też przynajmniej raz w tygodniu chwilę czasu na wspólne gry i zabawy. Będziemy grali w drobne kalambury, malusie państwa i miasta oraz różne zgadywanki. – powiedziała pani Maciupeńka.

- Extra! – zawołaliśmy radosnym chórem.

Odtąd raz w tygodniu robiliśmy sobie na zajęciach wychowawczych Lekcję Umilacza. Za każdym razem działo się na tej lekcji coś innego. Każdy z nas dawał innym coś od siebie. Ktoś zrobił laurkę, ktoś wymyślił piosenkę, ktoś napisał wierszyk o naszej klasie i tak dalej i tak dalej. Ja też przedstawiłem swój komiks. Wszystkie pomysł były super, a nawet bardzo super. Czasami nawet czułem się jakbym był razem z nimi wszystkimi, gdy tak wspólnie umilaliśmy sobie czas różnymi pomysłami. Niektóre osoby udało mi się nawet przez to lepiej poznać. Zabawy i gry z panią Maciupeńką też były świetne. Wszyscy bawili się i śmiali. Tak bardzo spodobały nam się te zabawy, że nawet z Tycinkiem i Maluśkiem umawialiśmy się po lekcjach na rozmowy przez kamerkę. W czasie, naszych spotkań internetowych rozmawialiśmy, wspólnie rysowaliśmy komiksy i graliśmy w różne zgadywanki.

 

 

 

Powrót do przedszkola

(dalsza część opowiadania)

 

Drobinek - powrt Drobineczki 2

 

 

Tego dnia zjedliśmy na obiad moje ulubione danie, spaghetti. Było pyszne. Po obiedzie, gdy chcieliśmy pobawić się z Drobineczką, zatrzymał nas tato.

- Pamiętacie jak jakiś czas temu zamknęli przedszkole, szkołę i pracę mamy? – zaczął opowiadać tato. – Teraz ma się coś zmienić. – tłumaczył dalej.

- Pójdę do szkoły?! – zawołałem z radością.

- Niestety szkoła i praca mamy dalej są zamknięte, ale otworzyli już przedszkole od Drobineczki. – wyjaśnił tato.

- Dlaczego ja nie mogę wrócić do szkoły, a Drobineczka może wrócić do przedszkola? – zapytałem rozżalony.

- To dlatego, że przedszkola przygotowali już tak, żeby były bezpieczne. – wyjaśnił tato.

- Nie będzie tam wirusa? – zapytała cicho Drobineczka.

- Do przedszkola będą przychodziły tylko zdrowe dzieci, bez wirusa. Będziecie też mieli różne środki ostrożności. – mówił tato.

- A co to są środy ostrożności? – dopytywała dziewczynka.

- Środki ostrożności, nie środy ostrożności. – zawołałem śmiejąc się.

- Drobinku, twoja siostra może tego nie wiedzieć. – powiedziała mama karcąco. – Środki ostrożności. To takie rzeczy i zachowania, przez które jesteśmy bezpieczniejsi. Na przykład mycie rączek po dotknięciu różnych rzeczy. Jak wszyscy będą robili to, co pani w przedszkolu powie, to wirus nikogo nie zakazi.

- Ale ja i tak tam nie chcę iść. – powiedziała Drobineczka ze łzami w oczach.

- A ja chciałbym w końcu pójść do szkoły. To niesprawiedliwe, że Drobineczka może pójść do przedszkola, a ja nie mogę iść do szkoły! – zawołałem.

Mama przytuliła Drobineczkę, a tato podszedł do mnie i powiedział.

- Drobinku jak w szkole będzie bezpiecznie, to ją otworzą. Wtedy do niej pójdziesz. Na razie jeszcze musimy poczekać. – wyjaśnił. – W tej chwili w szkole i tak nikogo nie ma. Chyba nie chcesz pójść do pustej szkoły? – zapytał.

- No, nie. – stwierdziłem. – Po prostu chciałbym żeby ją już otworzyli.

- Otworzą ją. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość. – powiedział tato uspakajająco. – Na pewno dasz radę. – dodał po chwili.

- Tak, naprawdę tak myślisz? – zapytałem.

- Oczywiście. – powiedział tato z uśmiechem.

Podczas mojej rozmowy z tatą Drobineczka rozpłakała się całkiem. Wtuliła się w mamę, a słone łzy spływały jej po policzkach.

- Co się stało? – zapytałem siostrę.

- Nie chcę iść do przedszkola. – powiedziała popłakując.

- Dlaczego? – zapytałem.

- Chcę zostać w domku z wami. – mówiła przez łzy.

- Podobało Ci się teraz w domku? – spytała mama.

- Tak, było super. – powiedziała.

- Ale przecież ty bardzo lubiłaś chodzić do przedszkola. Pamiętasz jak zawsze opowiadałaś o pani Mikruśkiej i o twoich koleżankach Tycince i Maluśkiej? – zapytałem.

- Tak, lubię Tycinkę, Maluśkę i panią Mikruśkę. – powiedziała Drobineczka przecierając mokre oczy.

- Pomyśl, że teraz będziesz mogła znowu się z nimi spotkać i pobawić. Ciekawe co u nich słychać. – powiedziała mama.

Drobineczka zaczęła się uspokajać.

- A odbierzesz mnie później z przedszkola i pobawimy się potem razem? – powiedziała nieśmiało.

- Oczywiście. Przecież zawsze cię odbieram. – powiedziała mama. – A wspólną zabawę możemy Ci nawet z Drobinkiem obiecać. Prawda synku? – spytała.

- No, pewnie. Jak tylko wrócisz z przedszkola, to się razem pobawimy. Będziesz nawet mogła wybrać sobie zabawę. – zapewniałem.

Drobineczka uspokoiła się całkiem. Na jej twarzy pojawił się radosny uśmiech. Nic nie mówiąc przytuliła mnie.

- Chyba siostra chcę ci podziękować. – powiedział tato.

- Niby za co? - zapytałem zdziwiony.

- Za to, że jesteś naprawdę fajnym bratem. – stwierdził tato. – Też jestem z ciebie dumny. – dodał po chwili.

Gdy to powiedział poczułem się jak prawdziwy bohater. Może nie taki w masce i pelerynie. A taki, który pomaga ludziom.

 

autor opowiadań: Julia Szreder

 

 

Jak sobie radzić z emocjami wywołanymi pandemią?

 

Wielu naukowców oraz Światowa Organizacja Zdrowia zwracają uwagę, że efektem ubocznym pandemii mogą być m.in. problemy ze zdrowiem psychicznym. Niektórzy z ciągłym niepokojem czy wzrastającym lękiem śledzą nowe doniesienia, każdy z nas słyszy o nowych decyzjach i wytycznych władz. Sytuacja może być szczególnie trudna dla osób, które cierpią na zaburzenia lękowe, tych znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania oraz dla dzieci, zwłaszcza tych, które nie do końca jeszcze rozumieją o co chodzi, ale widzą co dzieje się z nami. Podwyższonego lęku może jednak doświadczać tak naprawdę każdy z nas i nie będzie to nic dziwnego.

Sytuacja pandemii i wszystko, co z nią się wiąże może jednak wywoływać w nas nie tylko lęk, ale i wiele różnych emocji, czasem nawet sprzecznych. Możemy czuć radość i ulgę ( bo nie musimy się spieszyć), ale też złość czy smutek. Możemy mieć wrażenie chaosu i sami nie będziemy wiedzieli co tak dokładnie czujemy. Taki stan to najczęściej początek okresu adaptacyjnego do niespodziewanego wydarzenia – nasz mózg zastanawia się jak najlepiej zachować się (i co czuć) w tej sytuacji. Jak sobie poradzić z tymi mniej przyjemnymi uczuciami? Oto parę sposobów, które możemy wdrożyć w życie nasze i naszych dzieci, które mogą być pomocne w tej sytuacji:

 1. Codzienna rutyna: żeby oszczędzić sobie i naszym dzieciom stresu i poczucia chaosu stwórzmy sobie plan dnia – stałe pory nauki, pracy, posiłków, zabawy i spania. Uwzględnijmy jakie terminy na odebranie/wysłanie zadań ma dziecko i na czas jego nauki zaplanujmy dla siebie takie zajęcia, od których łatwo możemy się oderwać aby mu pomóc w nauce ( proste prace domowe czy książka dla relaksu);
 2. Informacje: niektórzy mają potrzebę bycia cały czas na bieżąco z wiadomościami a inni w ogóle takiej potrzeby nie odczuwają. Jeśli chcemy wiedzieć stale co się dzieje zadbajmy aby były to wiadomości prawdziwe (korzystamy ze stron rządowych, informacji ze sprawdzonych źródeł) i spróbujmy ograniczyć czas spędzany przy tego typu wiadomościach. Przekażmy dzieciom informacje o tym co się dzieje, dlaczego jesteśmy nadal w domu. Można skorzystać z polecanych przez nas treści lub wytłumaczyć samemu. Ważne, aby informacje były dostosowane do wieku dziecka;
 3. Zauważajmy emocje: tak jak nam dorosłym, tak i naszym dzieciom mogą towarzyszyć różne emocje. Dzieci również mogą się martwić sytuacją, denerwować zadaniami itp. Pozwólmy im na wyrażenie emocji, porozmawiajmy z nimi o tym dlaczego się tak czują i pokażmy, że mają prawo czuć się tak jak się czują. Wspólnie zastanówmy się co można zrobić ze złością, lękiem i innymi emocjami. Pokażmy jak my sobie radzimy z tymi emocjami lub poszukajmy książek, nagrań czy ćwiczeń do tego przeznaczonych. Tu zwłaszcza dla tych młodszych polecam nagranie teatru Pinokio książki G. Kasdepke „Wielka księga uczuć” https://www.youtube.com/watch?v=qO_AOy02Uvw
 4. Zadbajmy o relaks: to, że jesteśmy w domu nie znaczy że nie musimy odpoczywać. Dla nas i dla dzieci ważne są przerwy i czas tylko dla siebie. Książki, filmy, seriale, kolorowanki (również te dla dorosłych) czy pielęgnacja swojego ciała to świetne sposoby na odpoczynek. Ustalając plan dnia zróbmy miejsce również na to.
 5. Nie stawiajmy za wysoko poprzeczki: to, że jesteśmy w domu, nie znaczy że wszystko musi błyszczeć. Ustalony plan dnia, nie oznacza, nasze dziecko codziennie do 15:00 musi siedzieć nad lekcjami a my kolejne pomieszczenie musimy doprowadzać do błysku. Skończysz lekcje wcześniej – super, masz więcej czasu na zabawę. Coś zajęło ci więcej czasu? Też jest ok. My też nie musimy nagle zostać mistrzami patelni czy perfekcyjną panią domu. Jak danego dnia będzie się nam chciało mniej, to nic się nie stanie. Każdego dnia zróbmy tyle ile możemy, na ile nam czas, nasze samopoczucie ( i dzieci) pozwolą.  Ludzie aby zaadaptować się do nowej sytuacji potrzebują mniej więcej około dwóch, trzech tygodni. To pierwsze dni są zwykle najtrudniejsze, a te już są za nami. Pamiętajmy, że każdy kryzys ma charakter przejściowy i w końcu minie. Dbajmy o swoje dzieci ale również o siebie samych i o chwile wytchnienia, a wszystko powinno w miarę w naszych domach zacząć sprawnie funkcjonować. Nie musi być idealnie, ważne żeby wszystkim w domu to odpowiadało.

Sporządziła: Barbara Molęda-Kusidło

 

Przykłady zabaw pozwalających odreagować napięcia emocjonalne.

 

domek -kwarantanna

Obecna sytuacja niejednokrotnie kumuluje stres i powoduje wzrost napięcia emocjonalnego zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oto kilka propozycji zabaw, które można wykorzystać w ciągu dnia, aby pomóc dzieciom odreagować nieprzyjemne emocje:

 1. Nazywamy emocje i uczymy się panować nad nimi.
 • Pantomima: przygotowujemy emotikonki, odwracamy je, aby rysunek był niewidoczny i rozkładamy na stole. Losujemy, przedstawiamy daną emocję w formie pantomimy- druga osoba musi odgadnąć, jaka to emocja. Inna wersja tej zabawy- dziecko przedstawia dowolne uczucie i wskazuje inną osobę, która pokazane uczucie ma wyrazić w formie dźwięku (np. radość poprzez śmiech, smutek-płacz itp.).
 • Lustro: dziecko stoi naprzeciwko rodzica, który jest „lustrem”. Dziecko pokazuje różne miny wyrażające emocje, rodzic próbuje je dokładnie powtórzyć. Potem następuje zamiana ról.
 • Rodzinny album: podczas wspólnego oglądania fotografii rodzice wraz z dzieckiem skupiają się na emocjach osób na zdjęciach. Rodzice przypominają sobie chwile z dzieciństwa i opowiadają o swoich przeżyciach.
 • Kwaśny jak cytryna: podajemy sobie cytrynę z rąk do rąk. Osoba, która trzyma cytrynę, opowiada, co ją dzisiaj zdenerwowało. Przekazuje owoc sąsiadowi. Gdy wszyscy zabiorą głos rozmawiamy o tym, jak można najlepiej poradzić sobie ze złością- swoją i innych.
 • Zrobić coś dobrego: jedna osoba pokazuje jakiś zły nastrój, pozostali uczestnicy zabawy obserwują, po czym wykorzystują różne sposoby, aby ją rozweselić. Na koniec osoba przedstawiająca zły nastrój wybiera, co w tej sytuacji szczególnie jej pomogło.
 • Zabawa „Dokończ zdanie”:

-    Jestem zły, gdy…

-   Cieszę się, gdy…..

-   Jestem smutny, gdy…

-   Boję się, gdy….

Zabawa ta może być pretekstem do dalszej rozmowy z dzieckiem o jego uczuciach.

 1. Uwalniamy nieprzyjemne emocje.
 • Rozrywanie gazet: dziecko staje przed podwójną kartką z gazety, którą trzymają dwie osoby. Zanim dziecko przedrze gazetę, stara się wykrzyczeć np.swoją złość. Inna wersja: robimy kule z gazet „wgniatając” w nie nieprzyjemne emocje i rzucamy nimi do celu (np. kosza na śmieci). Zabawę można urozmaicać, np. poprzez rzucanie tylko stopami, tylko na siedząco, tylko lewą ręką itp.
 • Start rakiety: dziecko zamienia się w rakietę, która za chwile wystartuje w podróż kosmiczną. Zaczyna od bębnienia palcami w podłogę, najpierw powoli i delikatnie, potem coraz szybciej i głośniej. Następnie bębnienie zamienia się w uderzanie dłonią, klaskanie, tupanie nogami, coraz szybciej i głośniej. Dziecko może też zacząć od cichego brzęczenia, naśladowania szumu rakiety i stopniowo wydawać coraz głośniejsze dźwięki, aż do krzyku i wrzasku. Rakieta staruje, dziecko wyskakuje wyciągając ramiona w górę i krąży po orbicie przez chwilę, po czym spokojnie ląduje.
 • Pojedynek na dłonie: 2 osoby siadają naprzeciwko siebie, wyciągają swoje dłonie i zaczynają się przepychać. Zabawa ta pozwoli na bezpieczny "pojedynek", który rozładuje napięcie pomiędzy dwoma osobami i nieco „zmęczy” ich złość.
 • Obrazowe wyrażenie emocji: rysujemy emocje. Ważne, aby tutaj pozwolić dziecku puścić wodze fantazji. Niech narysuje portret danej emocji, sytuację, jaka ją wywołała lub po prostu użyje kolorów i stworzy kolorową abstrakcję. Można również malować farbami lub palcami na dużych arkuszach papieru.
 • Poducha przeciwko nieprzyjemnym emocjom: można przygotować „specjalną” poduszkę, w którą będzie można boksować w chwilach złości.
 • Powiedz to przez megafon!”: megafonem mogą być rolki po ręcznikach papierowych. Dziecko może przez taki „megafon” ogłosić swoje smutki, zmartwienia lub to, co je zdenerwowało.
 • Pokaż to przy pomocy pacynki: zabawa sprawdza się u najmłodszych, ale również starsze dzieci mogą brać w niej udział. Pacynki/lalki/zabawki/kukiełki zachęcają dzieci do różnych zabaw z podziałem na role, do opowiadania historii i odreagowania emocji. Nawet dzieci nieśmiałe i powściągliwe w takiej zabawie mają odwagę powiedzieć o tym, co je porusza. Poza tym wcielanie się w różne role pomaga zrozumieć punkt widzenia drugiej osoby i ułatwia rozwiązywanie problemów.
 • Wściekły list: propozycja dla starszych dzieci. Mogą one napisać o tym, co boli, denerwuje, co je uraziło i co myślą. Taki „wściekły list” pozwala na wyrzucenie z siebie nieprzyjemnych emocji i pozbycie się wewnętrznego ciężaru. Korespondencję można podrzeć na kawałeczki i wyrzucić- złości mówimy definitywne do widzenia!

Minuta: zabawa pozwalająca wyciszyć się i skupić uwagę. Dorosły wyjaśnia dziecku, że 1 minuta to 60 sekund. Następnie może przy pomocy zegara młodszym dzieciom przedstawić mechanizm przebiegu jednej minuty. Następnie dziecko zajmuje wygodnie miejsce i zamyka oczy. Na sygnał rodzica w ciszy odlicza minutę. W tym samym czasie dorosły włącza stoper. Gdy dziecko stwierdzi, że minuta już minęła, wstaje. Jeżeli w zabawie bierze udział więcej dzieci, wygrywa to, które najdokładniej odmierzy minutę bez użycia zegara.

Przygotowała: Joanna Mrozek

 

 

 Jak motywować dzieci do uczenia się poza szkołą?

 

   CEL : pomóż dziecku określić cel nauki – każdy lubi wiedzieć po co się uczy

( np. cel daleki – ukończenie szkoły , klasy a cel bliski – zaliczenie kartkówki , sprawdzianu)

 

   NAUKA >OCENY : podkreślaj, że nauka jest ważniejsza niż oceny , wzmacniaj motywację wewnętrzną swojego dziecka ( dbaj o jego pasję , zainteresowania , ciekawość świata - sam bądź ciekawym świata rodzicem)

 

   KAZDE DZIECKO JEST INNE - każde motywuje coś innego, każde będzie inaczej reagować na różne sposoby pomocy ze strony dorosłych , podchodź do kazdego dziecka indywidualnie , elastycznie

 

   WSPIERAJ, ALE NIE WYRĘCZAJ - Pomagając w odrabianiu zadań domowych nie należy wyręczać dziecka. Należy wdrażać je do samodzielnej pracy. Chodzi w niej o to, aby dziecko samo odkryło swoje błędy i samo je poprawiło. Należy dziecko przyzwyczajać do podejmowania wysiłku, do pokonywania trudności, wtedy uwierzy we własne możliwości.

 

   DOCENIAJ OSIAGNIĘCIA DZIECKA Warto rozróżnić tutaj dwa pojęcia: osiągnięcia, a nie stopnie

 

   NIE POZWÓL DZIECKU, BY ŹLE MÓWIŁO O SOBIE Często mamy okazję słyszeć, że dziecko źle mówi o sobie: „jestem głupi”, „nie dam rady”, „i tak mi się nie uda”. Są to głosy, które są wrogami sukcesu. Czasem nieświadomie nadajemy dziecku etykietę i tak o nim mówimy: „ten nie jest zdolny, ten powolny, ten zapominalski”. Sprawiamy, że dziecko tak zaczyna myśleć o sobie. Opatrywanie dzieci etykietami ogranicza ich nadzieję, marzenia imożliwości.

 

   BUDUJ W DZIECKU POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI - rolą rodziców jest pomóc wykształcić w dziecku energię i inicjatywę, by zrekompensować poczucie niskiej wartości, by znaleźć sposób zrównoważenia swojej słabości, by dziecko myślało: „Może nie jestem najlepszym uczniem w klasie, ale za to najlepiej śpiewam, czy gram w piłkę”. Wiara we własne możliwości może zaprowadzić na szczyt, a jej brak powoduje utratę mnóstwa fantastycznych okazji do nauki, zabawy, poznania ciekawych ludzi.

 

   To zabija motywację twojego dziecka :

 

straszenie - "Jeśli nie nauczysz się wiersza, to dostaniesz słabą ocenę i twoja nauczycielka będzie na ciebie zła. Zobaczysz!

Ocenianie i karanie - "Ponieważ bazgrolisz w zeszycie, nie pojedziesz w niedzielę na urodziny do Pauliny" ; 

nadmierne nagradzanie - "Dostaniesz rower na koniec roku, jeśli będziesz mieć świadectwo z czerwonym paskiem" (kiedy perspektywa otrzymania nagrody jest zbyt odległa, sama nagroda traci na wartości);

nie porównuj  - "Kasia to dopiero dobrze się uczy, mógłbyś brać z niej przykład";

nie stawaj zawsze po stronie nauczyciela czy wychowawcy  - "Gdybyś się nauczył, dostałbyś lepszy stopień, za mało się przykładasz, weź się do roboty";

nieadekwatene do mozliwości dziecka wymagania – zbyt wysokie lub zbyt niskie, moralizowanie, zawstydzanie przekupywanie;

 

   Chwal mądrze : pochwała szczera za konkretny wysiłek, za czynności a nie ogólna;

„Kto chce coś stworzyć , musi coś z siebie dać”

 

Sporządziła : Beata Kołodyńska

 

 

 

 Stres – kilka słów, aby go poznać

 

 1. Kilka słów o tym, co to jest stres

 

Stres – jest, był i będzie. Trzeba go oswoić, żeby nam nie przeszkadzał wypełniać nasze zadania życiowe.
Stres jest to reakcja człowieka na zadania, jak sobie radzi z wymaganiami stawianymi przez otoczenie, czyli ty uczniu – z wymaganiami rodziców, nauczycieli, rodzeństwa, kolegów i koleżanek w grupie rówieśniczej, itd., a ty rodzicu – z wymaganiami współmałżonka/ partnera, szefa w pracy, rodziny itp.

 

Jako pierwszy pojęcie stresu zdefiniował i wprowadził do użycia - HansSelye – lekarz mieszkający i pracujący w Kanadzie. Badaniu tego zjawiska oraz jego wpływowi na człowieka poświęcił aż 50 lat pracy naukowej.

 

 1. Po co nam stres?

 

Stres jest nam potrzebny. Motywuje, mobilizuje, pomaga w nauce, w przełamywaniu swoich barier i ograniczeń, „zmusza” do wysiłku, nawet wtedy, gdy nie widzimy drogi wyjścia. Dzięki niemu dokonujemy odkryć pokładów naszych sił fizycznych i psychicznych, o których istnieniu nigdy byśmy się nie dowiedzieli. Tak, jak w filmie: „Ze wszystkich sił”. Teraz też część ludzi się stresuje. Choć niektórzy nie przyznają się do tego. Dlatego: wychodzą z domu, mimo, że nie potrzebują, bagatelizują, nie stosują się do zasad, które narzuca nam państwo.

 

 1. Stres - przyjaciel czy wróg

 

Stres może być przyjacielem, ale i wrogiem. Czasem ten odczuwalny stres jest za duży i dezorganizuje nam życie. Przykłady oddziaływania stresu w różnych sferach życia i funkcjonowania człowieka.
Działa na nasze uczucia: stajemy się drażliwi, źli, gwałtowni i wybuchowi, nienawidzimy czegoś lub kogoś, zamykamy się w sobie lub stajemy apatyczni, wycofujemy się.
Działa także na nasze ciało; boli nas głowa, brzuch, plecy, odczuwamy drżenie ciała, pocimy się, mamy kłopoty ze snem, sztywne mięśnie, kołatanie serca.
Zaburza także nasze umiejętności uczenia się, np.: trudno nam skupić uwagę, zapamiętać to, czego się uczymy lub potem, gdy nauczymy się materiału – nie potrafimy sobie go przypomnieć, odtworzyć, mamy luki w pamięci, osłabione kojarzenie, zmniejszone zdolności wypowiadania się.
Możemy mieć objawy psychiczne: obniżony nastrój, wzmożoną pobudliwość, trudności w koncentracji uwagi, ogólny niepokój, negatywizm, chwiejność nastroju.
Stres jest widoczny w naszym zachowaniu: obgryzamy paznokcie, odmawiamy wykonywania poleceń, zachowujemy się impulsywnie, agresywnie, zaczepnie, robimy komuś na złość, nagminnie zapominamy o czymś.

 

Pytania:

 

 1. W jaki sposób stres działa na Ciebie? Tzn.: na Twoje ciało, uczucia, psychikę, uczenie się, zachowanie…
 2. Czy jest twoim pomocnikiem czy wrogiem?

 

Czas na podsumowanie: stres jest nam potrzebny, ale w takim natężeniu, aby był w stanie nas zmobilizować do większej aktywności fizycznej lub psychicznej. Każdy z nas musi nauczyć się akceptować pewien poziom stresu. Jest on czymś nie do uniknięcia w naszym życiu.

 

 1. Reakcje na stres

 

Tak bardzo ogólnie ujmując rzecz – są dwa typy reakcji: walka lub ucieczka.

 

Walczymy jeśli np. w szkole: uczymy się, piszemy ściągi (ale nie ściągamy na sprawdzianie. Samo pisanie jest już nauką i robieniem powtórki), chodzimy na korepetycje, prosimy, aby ktoś nas przepytał, wytłumaczył, uczymy się z kolegą/ z koleżanką, itd.; albo życiowo: wykazujemy czujność, gromadzimy informacje o „przedmiocie” stresu, podejmujemy aktywność, by zmniejszyć nasze lęki i obawy, szukamy pomocy innych ludzi, itp.

 

Uciekamy w sytuacji np. w szkole: nie idziemy do szkoły w dzień sprawdzianu, udajemy, że boli nas coś, że jesteśmy chorzy itp.; a w życiu: gdy udajemy, że nas ta sytuacja nie dotyczy – mechanizm zaprzeczenia, „zamiatamy pod dywan” problemy, trudności.

 

Pytania:

 

 1. Jaką metodę stosujesz najczęściej?
 2. Czy potrafisz określić, w jakich sytuacjach walczysz, a w jakich uciekasz?
 3. Czy znajdujesz w tym jakąś prawidłowość?

 

Czas na podsumowanie: o tym, jaką strategię postępowania stosujesz – decydujesz ty. Czasem dobrze jest wybrać ucieczkę, gdy sytuacja tego wymaga. Przyznanie się, że nie dajemy sobie z czymś rady nie jest słabością. Daje nam możliwość zastanowienia się, co jest ważne dla nas, na czym nam naprawdę zależy. I to jest rozwojowe. Zachęcam jednak tam, gdzie się da - do podejmowania walki.

 

 1. Jakie są dobre strategie na stres?

 

Najbardziej lapidarne zasady radzenia sobie ze stresem na poziomie emocji zaproponował amerykański kardiolog Robert Eliot: 1) Nie przejmuj się drobiazgami; 2) Wszystko to drobiazgi.
Jest to dość trudne do zastosowania, gdy mamy do czynienia z tym, co nie jest „drobiazgiem”, a jakąś przysłowiową „górą”.

 

Pierwszym krokiem w zdrowym podejściu do stresu jest usuniecie z naszego życia jak największej liczby stresorów, a więc tego, na co mamy wpływ: a) zidentyfikuj, co ci przeszkadza, b) weź to pod kontrolę – zmień, c) zapisuj sobie: co mnie zestresowało i jak sobie z tym poradziłem/łam?

 

Sytuacja, w której mamy jakieś doświadczenie (już ją przeszliśmy, przeżyliśmy) też pomaga nam zachować się następnym razem konstruktywnie i zmniejsza odczuwanie dyskomfortu i napięcia. Podobnie – zmniejszamy stres, gdy przygotowujemy się psychicznie do trudnej sytuacji oraz posiadamy możliwe scenariusze zdarzeń, jak również, gdy mamy wsparcie społeczne, tzw. „plecy” (rodziny, przyjaciół).

 

Dobra samoocena również ma wpływ na odbiór stresu. Wysokie poczucie własnej wartości zwiększa odporność psychiczną, aktywność i pozytywny stosunek do życia.
Strategie radzenia sobie ze stresem mogą być skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów. Czyli na tym, aby bezpośrednio uporać się z sytuacją, która wywołała reakcję stresową. Uruchamiamy ją, gdy stwierdzamy, że mamy wpływ na dany problem:

 

 1. Potrzebuję zmiany – definiuję problem
 2. Oceniam sytuację i posiadane zasoby
 3. Wypisuję wszelkie możliwości dokonania zmiany (niezależnie, czy są możliwe do wykonania, czy też nie)
 4. Dokonuję korekty – skreślam sposoby, które są nie do przyjęcia
 5. Podejmuję wybrane działanie

 

 1. Zasoby odporności na stres

 

Należą tu narzędzia, którymi posługujemy się, aby poradzić sobie ze stresem. Podstawowym narzędziem jest zdrowy styl życia: właściwe odżywianie się, spokojny sen, aktywność fizyczna, relaks. Pomocne jest także wspomniane wcześniej – wsparcie psychiczne udzielane przez bliskie osoby. Ponadto: zajmowanie się tym, co lubimy najbardziej, przy czym zapominamy o całym świecie: hobby, słuchanie muzyki, taniec, rozmowa, zabawa, kontakt z przyrodą, zajmowanie się zwierzętami itp.

 

Jak widzimy z tych rozważań – każdy z nas jest narażony na stres. Od naszych decyzji, wyborów zależy, czy oswoimy ten stres, czy on nas pokona.

 

ŻYCZĘ POWODZENIA W OSWAJANIU STRESU.

 

sporządziła: Małgorzata Janiga

 

 

 

 

 Terapia logopedyczna w czasach pandemii

 

Celem terapii logopedycznej jest poprawa umiejętności mówienia dziecka. W trakcie zajęć w gabinecie jedne dzieci dopiero uczą się mówić, u innych poprawiamy wadliwą wymowę. Okres, w którym teraz jesteśmy, wymusił na nas przerwanie pracy gabinetowej. Ale to przecież wcale nie oznacza, że nasze dzieci przestały mówić a rodzice nie mogą pomagać im te mowę rozwijać. Mam też nadzieję, że w tym trudnym czasie przynajmniej część z rodziców ma dla dziecka więcej czasu, bo przecież #zostanwdomu ogranicza wyjścia na place zabaw czy choćby spacer.

Z związku z tym chciałabym zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które możemy robić będąc z dzieckiem w domu, a które na pewno pozytywnie wpłyną nie tylko na rozwój jego mowy.

 

Badania potwierdzają istotny związek rozwoju motoryki małej z rozwojem mowy. Związane jest to z budową mózgu - kiedy „pracują” rączki to aktywizujemy także ośrodki mowy. Zachęcam zatem Rodziców do podejmowania z dziećmi wszelkiej aktywności w tym obszarze – rysujmy, kolorujmy, wyklejajmy, wylepiajmy i co tylko wpadanie nam do głowy (w Internecie znajdą Państwo mnóstwo inspiracji). Możemy także tworzyć obrazki z produktów spożywczych, nawlekać korale z makaronu czy wkładać fasolki do butelki (ćwiczymy chwyt trójpalcowy). Polecam np. zabawy ze sztućcami http://matkalogopedka.blogspot.com/2018/01/cwiczenia-ze-sztuccami.html lub  https://centrummetodykrakowskiej.pl/media/upload/article/0/150/file/b445b5c4e5b9482cb382c48b489a3a8d_Sztu%C4%87ce%20w%20terapii%20%20Ma%C5%82gorzata%20Lasak.pdf .

Podobnie jak sztućce możemy wykorzystać do zabawy owoce/warzywa.

 

Bardzo rozwijające są zabawy muzyczno-ruchowe. Dzieci chodząc do przedszkola mają rytmikę czy zajęcia muzyczne. Będąc w domu poszukajmy więc choćby na Youtube, jeśli nie mamy płyt z piosenkami dla dzieci, piosenek i zabaw muzyczno- ruchowych. Pobawmy się i potańczmy z dziećmi (odrobina ruchu nikomu nie zaszkodzi).

 

Inny rodzaj zabaw to ćwiczenia słuchowe. Z małym dzieckiem „poszukajmy” różnych odgłosów w domu, pozgadujmy co słychać (dziecko zamyka oczy), powystukujmy rytmy różnymi przedmiotami (sprawdźmy jak słychać drewnianą łyżkę a jak metalową, jak „brzmi” garnek a jak pudełko po mleku). Ze starszymi pograjmy w szukanie rymów np. https://www.superkid.pl/rymy_cwiczenia, wyszukiwanie wyrazów zaczynających się na określoną sylabę czy głoskę, w szukanie w domu przedmiotu, który ma jakąś głoskę. 

 

Mając więcej czasu może poświęcić go także na wspólne czytanie książeczek czy słuchanie bajek (wiele stron proponuje darmowy dostęp do swoich ebooków, np. https://kubus.pl/audiobooki/) i tu znów jest okazja do rozmowy o tym co wysłuchaliśmy albo do zabawy w zmianę zakończenia.

 

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem i zabawa buduje więź emocjonalną i jest świetną okazją do rozmowy (poszerzanie słownictwa, modelowanie budowy zdań, ćwiczenie gramatyki). Pokażmy naszemu dziecku, że wolny czas umiemy spędzić nie tylko przed telewizorem, laptopem czy smartfonem.

 

Elżbieta Molęda – neurologopeda

 

 

Autyzm

 

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzieci z diagnozą autyzmu bardzo źle znoszą każdą zmianę. Obecna sytuacja zburzyła ich codzienną rutynę, wymagają więc szczególnego wsparcia w dostosowaniu się do nowych warunków funkcjonowania. Film, do którego link znajduje się poniżej jest wprowadzeniem do tematyki autyzmu. Jego celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży oraz budowanie atmosfery zrozumienia i akceptacji dla osób z autyzmem.

 

https://youtu.be/QLv-dvLCgAg

 

 

 

Podejmowanie decyzji

wyboru szkoły oraz zawodu

 

Mimo pandemii uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych są aktualnie na etapie podejmowania ważnych życiowych decyzji. Muszą zebrać odpowiednie informacje i je przeanalizować, aby na tej podstawie wybrać dla siebie odpowiedni zawód i zdecydować o dalszej nauce.

 

Na trafność wyboru zawodu i drogi dalszego kształcenia mają wpływ następujące czynniki:

 

 1. Poznanie siebie
 2. Poznanie zawodów
 3. Poznanie możliwości kształcenia

 

Uczeń powinien określić i uwzględnić swoje:

 • - zainteresowania
 • - uzdolnienia
 • - umiejętności
 • - cechy charakteru
 • - temperament
 • - stan zdrowia
 • - poziom wiedzy szkolnej
 • - możliwości w nauce
 • - wyniki w nauce 
 • - osiągnięcia

 

Źródła informacji o uczniu:

 

 • > informacja posiadana przez ucznia na swój temat
 • > informacje o uczniu od innych osób, takich jak:

-  rodzice, inni krewni

-  nauczyciele, wychowawca

-  rówieśnicy

-  lekarz (dokumentacja medyczna)

 •  > osiągane efekty dydaktyczne (oceny z przedmiotów szkolnych, wyniki z egzaminów
 •  > zewnętrznych, osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych)
 •  > informacje o uczniu ustalone na podstawie testów zainteresowań, uzdolnień, predyspozycji zawodowych.

 

Uczeń powinien poznać i uwzględnić szczegółowe informacje o zawodach, które go interesują,

w tym:

 

 •  > zadania i czynności
 •  > narzędzia pracy
 •  > środowisko pracy
 •  > warunki pracy
 •  > stanowiska pracy, na których będzie można wykonywać te zawody
 •  > możliwości zatrudnienia
 •  > wymagania psychofizyczne
 •  > wymagania zdrowotne
 •  > wymagania związane z wykształceniem w zawodach, które są rozważane.

 

Źródła informacji o zawodach:

 

 •  > Internet (informacje o zawodach, Barometr zawodów, prognozy w zatrudnieniu itd.),
 •  > telewizja (np. wywiady, filmy dokumentalne )
 •  > prasa (informacje o zawodach i przedsiębiorstwach, oferty pracy, wywiady z osobami  wykonującymi różne zawody itd.)
 •  > ulotki o zawodach, informatory, przewodniki po zawodach
 •  > klasyfikacje zawodów (w Internecie)
 •  > filmy zawodoznawcze (dostępne również w Internecie np. https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-o-zawodach/ )
 •  > rozmowy z rodzicami, krewnymi, znajomymi na temat zawodów
 •  > obserwacja pracy w zawodach w miejscach pracy
 •  > lekcje z doradztwa zawodowego w ramach, których uczniowie zapoznają się z charakterystykami zawodów
 •  > lekcje przedmiotowe, na których również przybliża się tematykę zawodoznawczą,
 •  > Festiwal Perspektyw
 •  > dni otwarte w szkołach.

 

Informacje o zawodzie powinny zawierać:

 

 • > opis zawodu i czynności realizowanych w danym zawodzie, w tym narzędzia, maszyny, problemy do rozwiązania
 • > opis środowiska pracy ( miejsce, warunki pracy, godziny pracy itd. )
 • > opis wymagań zawodu dotyczących: warunków zdrowotnych, predyspozycji       psychologicznych, umiejętności, zdolności i zainteresowań
 • > opis możliwości kształcenia do zdobycia danego zawodu
 • > możliwości zatrudnienia w zawodzie.
 • Uczeń powinien poznać i uwzględnić informacje o możliwościach kształcenia,

w tym poznać:

 > system szkolnictwa

 •  > typy szkół
 •  > przebieg kształcenia w szkołach
 •  > różne drogi kształcenia do zawodów
 •  > zdobywany w szkołach poziom wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych
 •  > możliwości dalszego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji
 •  > zasady i kryteria rekrutacji szkół
 •  > szczegółowa oferta rozszerzeń i kierunków kształcenia - zawodów w szkołach

 

Źródła informacji edukacyjnej:

 > Internet – strony szkół

 •  > informatory (zbiorcza informacja o szkołach i kierunkach kształcenia)
 •  > broszury i ulotki dotyczące oferty edukacyjnej danej szkoły
 •  > dni otwarte w szkołach
 •  > rozmowy z uczniami, z nauczycielami danej szkoły
 •  > prasa.

 

Często dany zawód można uzyskać różnymi drogami kształcenia. Większe szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku pracy będą miały osoby posiadające zawody deficytowe (patrz: ,,Barometr zawodów”). Coraz więcej osób posiada więcej niż jeden zawód. Aby być na stałe fachowcem w swojej dziedzinie występuje konieczność ciągłego kształcenia i podwyższania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Zmieniający się rynek pracy wymaga od ludzi kształcenia ustawicznego i nabywania nowych kwalifikacji zawodowych.

 

Opracowała: Beata Jakubik

 

 

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne.
 
 
 aktywno fizyczna a psychika
 
Aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie zarówno dzieci i młodzieży,
jak i osób dorosłych. Badania dowodzą, że codzienna, regularna, dopasowana do wieku, stanu
zdrowia i pory roku aktywność fizyczna wpływa nie tylko na ogólny stan zdrowia, wydolność
organizmu i poprawę sylwetki, ale także ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz
psychikę.
1. Regularne ćwiczenia wpływają na wzrost naszej odporności a także zapobiegają
rozwojowi niektórych chorób cywilizacyjnych.
2. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego i mięśniowego.
Pomagają utrzymać odpowiednią wagę i wzmacniają serce.
3. Aktywność ruchowa powodując lepsze ukrwienie mózgu, skutkuje polepszeniem
koncentracji uwagi oraz procesów intelektualnych. Przyczynia się również
do poprawy takich sprawności umysłowych, jak szybkość podejmowania decyzji,
planowanie i pamięć krótko- i długotrwała, skupienie i podzielność uwagi.
4. Przyczynia się także do podniesienia poziomu wigoru. Po ćwiczeniach fizycznych
znika uczucie znużenia czy zmęczenia, przestajemy być ospali, mamy więcej energii.
5. Poprawia nastrój. Pod wpływem ruchu wydzielają się endorfiny („hormony
szczęścia”), które wywołują poprawę nastroju. Wyniki badań dowodzą, że u osób
uczestniczących przez dłuższy czas w zajęciach ruchowych dochodzi do obniżenia
poziomu długotrwałych, negatywnych stanów emocjonalnych, takich jak ciągłe
przygnębienie, niepokój, znużenie. Co więcej, osoby te stają się mniej podatne na
doświadczanie takich stanów. Bodźce, które wcześniej prowadziły do wzbudzenia
tych negatywnych emocji, przestają je wywoływać, bądź emocje te mają mniejszą
intensywność.
6. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych pomaga radzić sobie ze stresem. Aktywność
fizyczna znacząco zwiększa ilość uwalnianej serotoniny, poprawiając samopoczucie
reguluje poziom adrenaliny we krwi, likwidując skutki stresu. Ruch zmniejsza
nadmierne napięcie mięśni, zwłaszcza w okolicach ramion. Pomaga w całkowitym
odprężeniu się, zwłaszcza jeśli zakończymy trening sesją rozciągająco – rozluźniającą.
7. Regularna aktywność fizyczna wyraźnie zmniejsza poziom lęku nawet u osób
wysoce neurotycznych. Przyczynia się do uspokojenia organizmu i wpływa
pozytywnie na układ nerwowy. Już jednorazowa sesja ćwiczeń fizycznych może
spowodować obniżenie poziomu lęku (rozumianego jako krótkotrwały stan niepokoju
i obawy), które utrzymuje się zazwyczaj przez kilka godzin po zaprzestaniu ćwiczeń.
8. Ruch sprzyja poprawie stanu zdrowia u osób cierpiących na różnego rodzaju
zaburzenia psychiczne, m.in. na depresję. Dowodem na to są zalecenia WHO (World
Health Organization). Ogólnie u osób z depresją rekomenduje się aktywność fizyczną
trwającą ok. 45 minut 3 razy w tygodniu. NIHCE (National Institute for Health and
Clinical Excellence) - w przypadkach łagodnej oraz umiarkowanej depresji
rekomenduje nadzorowane programy ćwiczeń fizycznych, trwające 45 minut do 60
minut, o niewielkiej intensywności, trzy razy w tygodniu, przez około 10-14 tygodni.
 
Sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie na dłuższy czas ograniczyła naszą aktywność
fizyczną, jednocześnie podnosząc poziom lęku i kumulując w nas nieprzyjemne emocje. W
celu ochrony zdrowia własnego i innych osób większość czasu spędzaliśmy w domach.
Obecnie możemy już poruszać się z większą swobodą oraz korzystać z aktywności na
świeżym powietrzu, pamiętając w dalszym ciągu o zalecanych środkach ostrożności.
Korzystajmy z tego. Możemy w ten sposób sami pomóc sobie w powrocie do równowagi
psychofizycznej i odbudować odporność, również tą emocjonalną. W związku z objęciem
zdalnym nauczaniem dzieci i młodzież obecnie dużo czasu spędza przed monitorem
komputera. Poza tym większość młodych ludzi również swój czas wolny woli spędzić biernie,
preferując gry komputerowe, Internet, TV lub media społecznościowe. Warto motywować
dzieci do aktywności fizycznej, a najlepiej podejmować ją razem z nimi. Będziemy mieli
wówczas pewność, że korzystają z niej w sposób bezpieczny, dostosowując się do zalecanych
standardów.
 
Warto przypomnieć, że:
 Od poniedziałku 20 kwietnia można już swobodnie wchodzić do lasów i parków
narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki.
Decyzje te zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska. Nadal obowiązuje
zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w
miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek
zasłaniania twarzy. Niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna – urządzenia
przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania. Niemniej w gronie
rodzinnym można udać się na spacer. Nie zawsze trzeba wyruszyć na drugi koniec
Polski. Może dzięki zaistniałej sytuacji po raz pierwszy odkryjemy razem dzieckiem
leśne lub polne ścieżki oddalone zaledwie kilka kilometrów od naszych domów?

Od 4 maja będzie można już korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze
otwartym. Zostaną m.in. udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających
na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska
szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki). Obowiązują nadal zasady bezpieczeństwa:
zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie
dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma
obowiązku zakrywania twarzy), ograniczona liczba osób, weryfikacja uczestników,
brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja
urządzeń́ po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowa dezynfekcja rąk dla
wchodzących i opuszczających obiekt, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego
lub dezynfekcja po każdym użyciu.
 
Opracowano także kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości. Będą one wdrażane w
zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i podawane do publicznej
wiadomości.
 
Na zakończenie warto też podkreślić, że sport o ile dobrze wpływa na dopuszczalne zmiany
psychiki, to w przypadku choroby nie zastąpi terapii i będzie tylko ją wspomagał. W
przypadku depresji konieczne jest podjęcie leczenia.
 
Opracowała Joanna Mrozek.

 

 

 

Dojrzałość szkolna - czym jest i jak pomóc dziecku w jej osiągnieciu

 

images.jpg i dojrzao szkolna diagnoza

 

 Dojrzałość szkolna, nazywana zamiennie gotowością szkolną, to zdolność dziecka do podjęcia nauki w klasie I zarówno w sferze fizycznej, poznawczej jak i emocjonalno-społecznej. Dziecko rozpoczynając edukację, musi stawić czoła nowym wymaganiom i aby im sprostać, konieczne jest aby było dojrzałe, czyli osiągnęło odpowiedni poziom rozwoju.

Dojrzałość w sferze fizycznej , to przede wszystkim zdrowie dziecka, jego wzrost, waga ale także ogólna sprawność ruchowa, tzw. motoryka duża i mała oraz koordynacja wzrokowo- ruchowa. Długotrwałe choroby i defekty fizyczne utrudniają pracę szkolną dziecka. Dziecko rozpoczynające naukę powinno radzić sobie ze sprawnym bieganiem, skakaniem, utrzymywaniem równowagi, a także wykazywać pewną odporność na zmęczenie. Konieczna jest również dobra sprawność manualna, w tym: posługiwanie się przedmiotami codziennego użytku, samodzielność w ubieraniu, zapinaniu guzików, wiązaniu sznurowadeł, pakowaniu tornistra, a także dobry chwyt i posługiwanie się ołówkiem czy nożyczkami. Dojrzałość w sferze fizycznej można wspierać poprzez wszelkiego rodzaju aktywność ruchową (gry i zabawy na świeżym powietrzu, spacery, jazda na rowerku dwukołowym, chodzenie po krawężnikach, rzuty piłką, pływanie…). Od najmłodszych lat wspierać należy również samodzielność dziecka, nie wyręczać, jedynie wspomagać w czynnościach samoobsługowych. Rozwijaniu sprawności manualnej sprzyja zachęcanie do rysowania, malowania farbami, wycinania, lepienia z plasteliny, nawlekania koralików i tym podobnych czynności. Dzieciom, które wykazują niechęć i trudności w tym zakresie, pomocne będzie podejmowanie wspólnego z nimi działania, pochwała a także eksponowanie ich prac. Niedopuszczalne jest krytykowanie za wykonaną pracę, w którą dziecko włożyło dużo wysiłku, a efekt jest niezadowalający.

 Dojrzałość w sferze poznawczej oznacza, że dziecko jest zainteresowane czytaniem, pisaniem i liczeniem. Jest ciekawe świata, pyta o przyczyny zachodzących w nim zjawisk. Wypowiada się prawidłowo, zdaniami, rozumie kierowane do niego polecenia, wyciąga logiczne wnioski. Potrafi skupić uwagę na zadaniach oraz doprowadzić rozpoczętą pracę do końca. Ma dobrze rozwiniętą pamięć (np. uczy się wierszyków, piosenek), percepcję wzrokową (np. wyszukuje szczegóły na obrazkach, składa części w całość) oraz percepcję słuchową (np. dzieli słowa na sylaby, wyodrębnia głoski w prostych słowach). Potrafi się przedstawić, podać swój wiek życia, adres zamieszkania. Rysunki dziecka są bogate w szczegóły, kolory, prawidłowo rozmieszczone na kartce. Dziecko zna litery drukowane, potrafi ułożyć proste wyrazy z rozsypanki literowej, czyta proste wyrazy. Odwzorowuje szlaczki literopodobne. Przelicza konkrety do 10, dodaje i odejmuje w ich zakresie, zna cyfry, znaki matematyczne, liczebniki porządkowe oraz proste figury geometryczne. Wskazuje stronę prawą i lewą u siebie oraz osoby stojącej naprzeciw. Dojrzałość w sferze poznawczej można wspierać na wiele sposobów, rozpoczynając nie od „zerówki”, a od najmłodszych już lat dziecka. Rozmowa, cierpliwe odpowiadanie na pytania, czytanie bajek, opowiadań to czynności konieczne do prawidłowego rozwoju mowy i myślenia dziecka. Warto bawić się wspólnie z nim w gry planszowe, Memory, historyjki obrazkowe, stosować zagadki, wspólnie układać puzzle. Można również zaopatrzyć się w książeczki ogólnorozwojowe, gdzie znajduje się szereg zabaw-ćwiczeń rozwijających funkcje poznawcze, niezbędne do poradzenia sobie z wymogami szkolnymi w przyszłości, np. łączenie kropek, labirynty, wyszukiwanie różnic w obrazkach, itp. Warto bawić się z dzieckiem w wymyślanie słów rozpoczynających się na daną głoskę, sylabę, dzielenie słów na sylaby, głoski. We współpracy z przedszkolem należy utrwalać poznawane tam litery i podejmować próby czytania. Myślenie matematyczne można rozwijać wykorzystując codzienne sytuacje życiowe: liczenie drzew na spacerze, guzików w sweterku, nakrywanie do stołu na określoną ilość osób, itp. Warto pamiętać o tym, aby dziecko początkowo dodawało i odejmowało na materiale konkretnym (klocki, kasztany, palce). Nie można wymagać od niego, aby od razu robiło to w pamięci.

 Dojrzałość w sferze emocjonalno-społecznej oznacza, że dziecko potrafi nawiązywać relacje rówieśnicze, współpracuje z innymi, przestrzega norm i zasad obowiązujących w grupie. Na okres pobytu w przedszkolu bez problemu rozstaje się z rodzicami, rozumie proste sytuacje społeczne. Wie co jest dobre a co złe, potrafi na miarę swojego wieku kontrolować emocje. Nie jest zalęknione ani też nadmiernie odważne, pobudzone. Ma poczucie własnej wartości. Wykazuje się samodzielnością, a jeśli coś jest dla niego za trudne, potrafi poprosić o pomoc. Koncentruje uwagę na zadaniach, jest wytrwałe, zna swoje obowiązki. Dojrzałość w sferze emocjonalno-społecznej warto kształtować poprzez nazywanie emocji swoich i dziecka, pokazywanie mu sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami (np. złość można odreagować poprzez wytupanie jej, gniecenie gniotka, bazgranie, itp.…). Należy pamiętać również o tym, że dziecko uczy się przez naśladownictwo: co będzie widziało u swoich rodziców, to będzie powielało wśród rówieśników. Aby dziecko miało poczucie własnej wartości nie można zapominać o pochwałach. Najlepiej robić to w sposób opisowy: im dziecko więcej otrzyma informacji o sobie, tym czuje większe zainteresowanie rodzica swoją osobą. Ważne jest również to, aby dziecku wyznaczać drobne obowiązki domowe i nie wyręczać go podczas czynności samoobsługowych, nawet jeżeli zajmie mu to dużo więcej czasu a nasza cierpliwość zostanie wystawiona na próbę. Tylko wtedy dziecko nauczy się obowiązkowości i samodzielności. Ponadto dobrze jest, gdy dziecko ma częste kontakty z rówieśnikami oraz osobami dorosłymi, co wesprze jego umiejętność nawiązywania relacji społecznych. Dojrzałość emocjonalno- społeczną będziemy również rozwijać kiedy pozwolimy dziecku na podejmowanie pewnych decyzji o sobie, np. wybór ubrania, ułożenie zabawek w pokoju. A co najważniejsze, miejmy czas dla dziecka. Czas na wspólne rozmowy, zabawy, wykonywanie czynności domowych. Tylko wówczas dziecko będzie się czuło kochane, akceptowane i zrozumiane, a to z pewnością dobrze wpłynie na jego rozwój emocjonalno-społeczny.

Wszystkie sfery dojrzałości szkolnej są jednakowo ważne, choć niestety, czasem rozwijają się nieharmonijnie.

Czasem bywa tak, że dziecku potrzeba więcej czasu na to, aby dojrzało i było gotowe do poradzenia sobie z wymogami szkolnymi. Jeżeli rodzica niepokoi rozwój dziecka i ma wątpliwości co do osiągniecia przez niego dojrzałości szkolnej, powinien zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na podstawie diagnozy i opinii specjalistów jest możliwość odroczenia dziecka od obowiązku szkolnego.

 

Opracowała: Barbara Lamla-Wochnik

 

 

Kiedy dziecko się moczy

 

 

Problem moczenia nocnego lub dziennego dotyczy dzieci, u których utrzymuje się ono po ukończeniu 5 roku życia. Wyróżnia się moczenie pierwotne (trwa od urodzenia i nie było okresu w którym moczenie nie występowało) oraz wtórne (był okres, kiedy dziecko miało kontrolę nad pęcherzem).

 

Co robić w sytuacji, gdy problem dotyczy naszego dziecka? Najpierw należy zgłosić się do lekarza dziecięcego aby sprawdzić, czy przyczyny moczenia nie są uwarunkowane fizjologicznie. Jeżeli podłoże chorobowe zostanie wykluczone, należy przypuszczać, że moczenie występuje na tle emocjonalnym. Przyczyny natury emocjonalnej mogą być różne, oto niektóre z nich:

 

 • Niestabilna sytuacja rodzinna (np. rozstanie rodziców, kłótnie, alkohol);

 • Przyjście na świat rodzeństwa;

 • Przeżycia traumatyczne (np. hospitalizacja, śmierć członka rodziny);

 • Pójście do przedszkola, szkoły;

 • Brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, w tym potrzeby akceptacji, uznania, oparcia, bezpieczeństwa co może mieć związek m.in. z zapracowaniem rodziców, brakiem czasu dla dziecka na wspólne zabawy, rozmowy, wyjścia;

 • Inne…

 

Warto pamiętać, że moczenie jest tylko objawem, że coś w życiu dziecka dzieje się nie tak, i aby przestało się zdarzać, należy zdiagnozować przyczynę jego występowania. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest „walka z objawem”, czyli krytykowanie, wyśmiewanie, porównywania z rodzeństwem gdy tylko zdarzy się mokra noc. Niestety skutkuje to zazwyczaj pogłębieniem problemów. Dziecko moczące się jest zazwyczaj wrażliwe, silnie przeżywa „mokre noce” i nie jest jego intencją zrobienie rodzicom na złość (o co bywa czasem posądzane). Dziecko to ma zazwyczaj poczucie niskiej wartości, negatywny obraz siebie, bardzo często także odczuwa poczucie winy względem rodziców czy opiekunów.

 

Co zatem należy zrobić ? Przede wszystkim zaakceptować fakt mimowolnego moczenia i nie skupiać się na nim jako na problemie (pamiętając, że moczenie jest tylko objawem!). Należy wspierać dziecko w trudnych chwilach, nie krytykować, nie porównywać i nie pokazywać swojego niezadowolenia. Warto poszukać mocnych stron dziecka, doceniać i wzmacniać jego poczucie własnej wartości. Koniecznie trzeba znaleźć czas dla dziecka, jak najczęściej rozmawiać z nim, podejmować różne aktywności.

 

Jeżeli moczenie utrzymuje się w dalszym ciągu, wskazane jest objęcie dziecka i jego rodziny terapią, której celem będzie dokładne ustalenie przyczyn i wspólnie z rodzicami podjęcie konkretnych wysiłków, aby problem rozwiązać.

 

 

Opracowała: Barbara Lamla-Wochnik